Rawicz

Bumerang Smart dla zbiornika retencyjnego z funkcją ppoż w Rawiczu

ZamawiającyPrzemysław Andrzejewski P.H.U. 'Chod-Dróg'

Budżet zlecenia1,4 mln

Termin realizacji2019


Opis inwestycji

Inteligentne systemy sterowania i kontroli umożliwiają nie tylko lepsze zarządzanie oraz wykorzystanie wody opadowej, ale także w znaczący sposób usprawniają eksploatację całej sieci wodno-kanalizacyjnej. W obliczu poważnych zmian klimatycznych to niezbędne elementy każdego nowoczesnego systemu ochrony wód. Chcąc zarządzać zgromadzoną wodą opadową w zbiorniku w Rawiczu, zdecydowano się na wyposażenie go w inteligentny system BUMERANG SMART.


Działania w zakresie zwiększenia retencyjności w Rawiczu

Gmina Rawicz planuje budowę polderu zalewowego, który ma pomieścić cały dopływ wody pochodzący z godzinnego intensywnego opadu. Jego pojemność wyniesie aż 7200 m3, a koszt budowy szacowany jest na około 1,4 miliona złotych.

To kolejny etap działań gminy, mających na celu budowę nowoczesnej infrastruktury pozwalającej na gromadzenie opadów. Pierwszym jej elementem jest zakończona w ubiegłym roku budowa zbiornika retencyjnego o pojemności 550 m3 na istniejącym systemie kanalizacji deszczowej, wraz z przebudową odcinka sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Kadeckiej.

Zadaniem zaprojektowanej sieci kanalizacji deszczowej (wraz z wpustami deszczowymi, studzienkami osadnikowymi, komorą przelewową, zbiornikiem wód deszczowych oraz przepompowniami wód deszczowych) jest odciążenie istniejącego systemu kanalizacji deszczowej oraz odwodnienie okolicznych terenów.

Firma Ecol-Unicon jako realizator inwestycji zastosowała rozwiązanie modułowe z wyposażeniem dodatkowym HYDROZONE BENEFIT umożliwiający skuteczne retencjonowanie, podczyszczanie oraz wykorzystanie wód deszczowych i roztopowych. Całość składa się ze zintegrowanego separatora zawiesiny mineralnej oraz substancji ropopochodnych oraz dwóch układów pompowych. Pierwszy moduł służy do opróżniania zbiornika przed uderzeniem fali deszczu, drugi zaś zasila hydrant na cele ppoż. i te związane z podlewaniem zieleni. Sterowanie zbiornikiem wspiera inteligentny system BUMERANG SMART


Techniczne elementy inwestycji

Sieć kanalizacji deszczowej wykonano z litych rur PVC oraz wpięto do zaprojektowanego podziemnego zbiornika retencyjnego wód deszczowych. Została ona wyposażona w prefabrykowane, betonowe studnie kanalizacyjne z dennicami monolitycznymi i odpowiednio wyprofilowanymi kinetami. Studnie przykryto wentylowanymi włazami z wypełnieniem betonowym.

W ramach przebudowy istniejącego kanału kanalizacji deszczowej wykonana została nowa komora przelewowa, która pełni funkcję przelewu burzowego, odciążającego istniejący kanał jajowy. Podstawowym elementem współpracującym z zaprojektowanym kanałem jest zastawka przelewowa, której konstrukcja umożliwia płynną zmianę wysokości krawędzi przelewowej oraz decyduje o wielkości dopływu wód deszczowych do projektowanego kanału i dalej do zbiornika retencyjnego.


Zastosowanie zbiornika retencyjnego HYDROZONE BENEFIT

W inwestycji zastosowano prefabrykowany żelbetowy zbiornik retencyjny składający się z płaskich modułów zamykających, modułu przedłużającego, podpór wewnętrznych oraz pokryw.

W zbiorniku wydzielono następujące komory układu podczyszczającego: komorę wirową separowania zawiesiny mineralnej, komorę lamelowego separatora zanieczyszczeń ropopochodnych oraz komorę magazynowo-pompową. Pozwalają one efektywnie oddzielać zawiesiny i substancje ropopochodne z wód opadowych płynących w systemie kanalizacji deszczowej przed wykorzystaniem do podlewania zieleni.

Na części pokryw zamontowano kominy złazowe, zwieńczone pokrywą z włazem, a w dwóch z kominów zainstalowana została drabinka modułowa z wysuwaną poręczą wykonaną ze stali nierdzewnej. Przewidziano też wentylację komory magazynowania wody kominkami wentylacyjnymi ze stali nierdzewnej.


Dwa układy pompowe w zbiorniku retencyjnym w Rawiczu

W zbiorniku przewidziano dwa niezależne układy pompowe. Jeden dwupompowy układ opróżnia zbiornik poprzez tłoczenie wody do sieci kanalizacji deszczowej, drugi zaś służy m.in. do napełniania beczkowozu czy napełniania zbiorników wozu strażackiego. Zastosowano pompy zatapialne, których wydajność wynosi 10 dm3/s. Pompownie zasilane są w energię elektryczną z istniejącej instalacji elektrycznej.

Układy pompowe sterowane są z rozdzielnicy zlokalizowanej przy zbiorniku. W zbiorniku zainstalowano sondę hydrostatyczną oraz dwa pływaki: jeden wskazuje poziom minimum, drugi alarmuje o osiągnięciu maksymalnego poziomu wody w zbiorniku. Dodatkowo zaprojektowano pomiar poziomu wody w studni przy pomocy sondy ultradźwiękowej.

Dzięki zamontowanemu przetwornikowi ciśnienia drugi układ pomp utrzymuje stałe ciśnienie w hydrancie, a otwarcie hydrantu umożliwia pracę pompy z pełną wydajnością.

Zbiornik wraz z pompowniami wpięty został do systemu monitoringu i zarządzania BUMERANG SMART, a sterowanie pracą pomp i podgląd stanów odbywa się drogą GSM. Dodatkowo na wypadek braku możliwości przejmowania wód, czyli przepełnienia zbiornika, awarii pompowego układu opróżniania zbiornika lub przerwy technologicznej – zaprojektowano przelew awaryjny.


BUMERANG SMART – korzyści

  • Korzyści zastosowania systemu sterowania oraz monitoringu BUMERANG SMART w tego rodzaju inwestycjach to przede wszystkim zwiększenie efektywności gospodarowania gromadzoną w zbiornikach retencyjnych wodą, czyli zmniejszenie retencji utraconej i wykorzystanie wody insitu. To także sposób na ograniczenie kosztów eksploatacji oraz zwiększenie bezpieczeństwa.
  • Istotną jego zaletą jest też możliwość pobierania danych z serwisów pogodowych oraz lokalnych deszczomierzy. System pozwala na gromadzenie rzeczywistych danych pomiarowych do wykonania lub optymalizacji modelu hydrodynamicznego dla systemu kanalizacji deszczowej.
  • System na bieżąco przedstawia aktualny status monitorowanych obiektów i w razie wystąpienia zdarzeń niepożądanych generuje odpowiednie alarmy oraz automatycznie uruchamia niezbędne procesy.
  • Z pewnością warto rozważyć instalację systemu w przypadku innych wdrożeń związanych ze zbiornikami retencji wód. Zwłaszcza że niewątpliwą zaletą systemu BUMERANG SMART jest to, że może współpracować nie tylko z urządzeniami produkcji Ecol-Unicon, ale także z innymi obiektami sieci kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej.

Umów się na prezentacje systemu Bumerang

Masz jakieś pytania dotyczące systemu Bumerang?
Zachęcamy do kontaktu!