Rybnik

Wdrożenie systemu Bumerang SMART dla pompowni w Rybniku

ZamawiającyPrzedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o

Termin realizacji2020


Opis inwestycji

Inteligentny system monitoringu oraz zarządzania systemem wodno-kanalizacyjnym to nie tylko szansa na znaczące zmniejszenie retencji utraconej, ale także duża wygoda, bezpieczeństwo oraz ograniczenie kosztów eksploatacji. Jednym z takich rozwiązań jest Bumerang SMART wykorzystany m.in. do kontroli pracy dziewięciu przepompowni w Rybniku, których instalacja była  elementem budowy nowej drogi. 


Cele inwestycji w Rybniku

Celem inwestycji było zbudowanie regionalnej drogi Racibórz-Pszczyna oraz śródmiejskiej drogi na odcinku od węzła śródmiejskiego do skrzyżowania z ulicą Obwiednia Południowa w Rybniku. Całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2014-2020, ze środków własnych, środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także z dotacji celowej miasta Żory. 

Przedsięwzięcie obejmowało budowę nowej nawierzchni dwóch dwupasmowych jezdni z opaskami oraz utwardzonym poboczem, a także budowę węzłów drogowych i skrzyżowań oraz wiaduktów i mostów. Również dotychczas istniejące drogi uległy poważnej przebudowie.  


Wodne wyzwania podczas inwestycji w Rybniku 

Warto jednak zauważyć, że obszar Rybnika położony jest w dorzeczu rzeki Odry. Z południowego wschodu na północny zachód przepływa rzeka Ruda, która w głównej mierze kształtuje układ wód powierzchniowych i pierwszego poziomu wodonośnego miasta. Z kolei lewobrzeżne dopływy Odry, takie jak potoki Gzel, Nacyna, Boguszowicki czy Kłokociński, odbierają wody w południowej części Rybnika. 

Podczas prac zaistniała zatem potrzeba odprowadzenia poważnej ilości wody opadowej z nowopowstałych powierzchni uszczelnionych, a w związku z tym konieczność zbudowania aż dziewięciu pompowni wody deszczowej. Aby wspomóc ich bieżącą pracę, wykorzystano system sterowana BUMERANG SMART firmy Ecol -Unicon. 


Zastosowanie zbiornika retencyjnego HYDROZONE BENEFIT

Całość prac składała się z pięciu etapów: 

  • I – odcinek drogi na terenie miasta Żory – od wybudowanego ronda do granicy miejscowości Żory i Rybnika 
  • II – odcinek drogi od granicy z miasta Żory do węzła gotartowickiego 
  • III – odcinek od węzła gotartowickiego do węzła chwałowickiego 
  • IV – droga od węzła chwałowickiego do węzła wodzisławskiego 
  • V – odcinek od węzła wodzisławskiego do skrzyżowania z ul. Sportową wraz ze skrzyżowaniem. 

Dla każdego z wymienionych etapów sporządzono osobną dokumentację projektową oraz uzyskano niezbędne decyzje zezwalające na realizację inwestycji. 

Roboty obejmowały m.in. wykonanie sieci kanalizacji deszczowej, a w szczególności:  

  • budowę systemu rowów odwadniających wraz z wykonaniem urządzeń podczyszczających,  
  • budowę studni wpadowych oraz elementów doprowadzających wodę do urządzeń podczyszczających i odbiornika,  
  • wykonanie zabudowy wpustów ulicznych, studzienek żelbetowych, wpadowych jednostronnych na rowach, elementów wylotów skarpowych, wylotów przykanalików oraz wylotów betonowych na brzegach cieków, rowów i rzek. 


Aspekty techniczne inwestycji w Rybniku 

Przed wprowadzeniem wód opadowych do cieków naturalnych zainstalowano systemy urządzeń podczyszczających, w skład których weszły m.in. osadniki i separatory substancji ropopochodnych. 

Na poszczególnych odcinkach kanalizacji deszczowej przewidziano zabudowę prefabrykowanych wylotów betonowych do rowów lub cieków, a odbiorcą kanalizacji deszczowej została rzeka Kłokocinka. Wody opadowe z powierzchni dróg i chodników odbierane są teraz przez wpusty deszczowe z osadnikami i koszami, w których zatrzymywany jest piasek, liście i inne frakcje zawiesin niesionych przez wody opadowe. Z wpustów ulicznych, wody deszczowe i roztopowe odprowadzane są następnie do rowów drogowych poprzez przykanaliki z wylotem na skarpie rowu z obrukowaniem lub zastosowaniem ścieków skarpowych. 

Grubsze frakcje i większe zanieczyszczenia stałe w wodach opadowych prowadzonych rowami przydrożnymi, są zatrzymywane przed wlotem do studzienki wpadowej w części osadczej na samym rowie na oraz kracie studzienki, a dopiero potem w części osadczej studzienki wpadowej. 

Zaprojektowana kanalizacja została ułożona w gruncie na całej długości. Rury umieszczono w wykopie, z którego usunięto gruz, beton oraz kamienie, a do zasypu wykopu wykorzystano grunt piaszczysty lub piasek. 

Z uwagi na zabezpieczenie środowiska naturalnego przed spływem zanieczyszczeń, w celu redukcji zawiesiny ogólnej w wodach deszczowych odprowadzanych do odbiornika zastosowano osadniki autostradowe z zamknięciem pływakowym na odpływie. Z kolei, aby zredukować stężenia zanieczyszczeń, zaprojektowano współpracujące z osadnikami separatory lamelowe


Integracja systemu Bumerang SMART z inwestycją w Rybniku 

Na zainstalowanych układach pompowych umieszczono urządzenia pomiarowe oraz zdalnie sterowane urządzenia wykonawcze, a zbierane dane przekazywane są za pośrednictwem sieci GSM do systemu monitoringu. Dzięki temu możliwe jest bieżące monitorowanie pracy urządzeń, a w razie ewentualnych niepożądanych zdarzeń, szybka reakcja oraz uruchamianie niezbędnych procesów.  

Dane pochodzące z monitoringu systemu Bumerang SMART to nie tylko ogromne wsparcie w bieżącym sterowaniu, ale także możliwość wykorzystania informacji w długoterminowych planach rozwoju działalności eksploatacyjnej. 


Bumerang SMART a kontrola pracy pompowni   

Dzięki inteligentnemu monitorowaniu pompowni minimalizowana jest  konieczność bezpośredniej kontroli obiektów oraz dokładnego harmonogramowania serwisów. 

System Bumerang SMART funkcjonujący w modelu SaaS (Software as a Service) gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo danych i niższe koszty utrzymania. Zdejmuje on z eksploatatora obowiązek instalowania oprogramowania, posiadania stale działającego komputera z dostępem do Internetu oraz dbania o abonament telemetryczny monitorowanych obiektach. Umożliwia natomiast łatwy dostęp do nowych funkcjonalności i zapewnia ich stałą, bieżącą aktualizację.  

Umów się na prezentacje systemu Bumerang

Masz jakieś pytania dotyczące systemu Bumerang?
Zachęcamy do kontaktu!